新聞中心

News

目前您在: 首頁 > 新聞中心 > 行業新聞

中國打響稀土“保衛戰”:不再“金子賣白菜價”美日歐坐不住了

來源:中國經濟周刊 發布時間:2019/5/23 作者:郭芳 浏覽:2754

2011'den başlayarak, eyalet nadir toprak ihracat kotalarının yönetimini güçlendirdi ve aynı zamanda nadir toprak "çatlamasını" güçlendirdi ve altı büyük nadir toprak grubunu entegre etti. Politika sonu, ülkemin nadir toprak sanayi pazarını etkili bir şekilde düzenledi. Çin'in nadir toprak elementleri, uluslararası pazarda "altın satan lahana fiyatları" statükosunu değiştirdi.

"China Economic Weekly" muhabiri Xie Wei | Pekin'den Rapor
görüntü
Görsel Çin
20 Mayıs'ta Genel Sekreter Xi Jinping, soruşturma ve soruşturma için Jiangxi'ye gitti. Bu gezinin ilk durağında Xi Jinping, Ganzhou'daki Jiangxi Jinli Permanent Magnet Technology Co., Ltd.'ye, denetim girişiminin üretimi ve işletimi ve Ganzhou'daki nadir toprak endüstrisinin gelişimi hakkında bilgi edinmek için geldi.
21 Mayıs'ta, nadir toprak manyetik malzeme sektörü yükselişe öncülük etti.Minmetals Rare Earth, Beijing Mining Technology, China National Nonferrous Metals Corporation, Guangsheng Nonferrous Metals, Zhenghai Magnetic Materials ve Yinhe Mıknatısların günlük limitleri var.
22 Mayıs'ta, nadir toprak kalıcı mıknatıs sektörü güçlenmeye devam ederken, Innova, Jinli Kalıcı Mıknatıslar ve Minmetaller Nadir Topraklar kazanımlara öncülük etmeye devam etti.
Sermaye piyasasının performansı ve tepkisi ticaret sürtüşmesi ile ilgili mi? Sonuçta, birçok yüksek teknoloji ürünü, hammadde olarak Çin tarafından ihraç edilen nadir topraklara güveniyor.
Bir muhabir bu soruyu Dışişleri Bakanlığı'nın düzenli bir basın toplantısında gündeme getirdi.Çin, Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı nadir toprak ihracatını kısıtlamayı düşünüyor mu? Dışişleri Bakanlığı'nın cevabı fazla düşünmemek oldu.
Nadir Toprak "Savunma Savaşı"
Genel olarak üç kategoriye ayrılan 17 çeşit nadir toprak elementi vardır: hafif, orta ve ağır. Bunlar arasında, lantan ve seryum gibi hafif metaller, metalurji, tekstil, seramik, cam ve kalıcı mıknatıs malzemeleri gibi sivil alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır; itriyum, disprosiyum ve terbiyum gibi orta ve ağır nadir toprak metalleri, kesme için gereklidir. Lazer, nükleer endüstri ve süperiletkenlik gibi uç endüstriyel alanlar. "Endüstriyel vitamin" olarak adlandırılan değerli bir stratejik kaynaktır.
Modern endüstride, nadir toprak elementleri önemli bir rol oynar ve dünyanın büyük ülkelerinin uğruna savaştığı değerli kaynaklardır.
Neyse ki, Çin'de nadir toprak kıtlığı yok.
1992'de Güney'i incelerken ve Jiangxi'den geçerken Deng Xiaoping, "Ortadoğu'da petrol var ve Çin'in nadir toprakları var" dedi.
Bununla birlikte, en büyük nadir toprak üreticisi ve ihracatçısı olarak, ülkemin nadir toprak pazarının gelişimi bir zamanlar kaotikti. Çin'deki nadir toprak madenciliğinin aşırı kapasitesi çok ciddidir.Yasadışı madenciler karla motive olurlar, ayrım gözetmeksizin kazı yaparlar ve kaynakları aşırı kullanırlar, bu da ciddi kaynak israfına ve ekolojik zarara neden olur.
2012 yılında, Devlet Konseyi Bilgi Bürosu tarafından yayınlanan "Çin'in Nadir Toprak Durumu ve Politikaları" Beyaz Kitap, ülkemin nadir toprak rezervlerinin dünyanın toplam rezervlerinin yaklaşık% 23'ünü oluşturduğunu gösterdi. Bununla birlikte, ülkem dünya pazarındaki nadir toprak arzının% 90'ından fazlasını, hatta bir seferde% 97'den fazlasını üstlendi.
"Siyah nadir toprak elementlerinin" çoğalması, ülkemin nadir toprak endüstrisinin uzun süredir aşırı arz durumuna neden oldu ve "lahana fiyatları" na satılan "endüstriyel altın" olarak bilinen nadir toprak elementlerini yaptı. Tam tersine, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve nadir toprak kaynakları bakımından zengin diğer ülkeler, kendi nadir toprak madenciliğini kısıtladı ve durdurdu ve bunları Çin'den ithal etti.
中國稀土學會副秘書長張安文此前接受《中國經濟周刊》記者采訪時曾指出,以我國南方地區的非法開采為例:為了得到1萬噸中重稀土氧化物,會造成100平方公裡的植被破壞,代價觸目驚心。“我國的付出與獲得是嚴重的不對等、不平衡。”張安文直言,保護資源環境和規範産業秩序,正是我國政府針對稀土産業實行保護性政策措施的初衷。
2011年開始,國家加強稀土出口配額管理,同時加強稀土“打黑”和整合6大稀土集團。
政策端的發力有效地規範了我國的稀土行業市場。中國稀土一改在國際市場上“金子賣白菜價”的現狀。
但對于習慣消費中國廉價稀土的國外企業而言,其利益受到了沖擊。
他們坐不住了。
2012年,美日歐将中國稀土、鎢、钼相關産品的出口關稅、出口配額及出口配額管理和分配措施訴諸WTO争端解決機制。2014年,WTO裁定美日歐勝訴。
專家認為,此項裁決的合理性有待商榷,實際相當于強迫中國放棄出口限制手段,轉而選擇成本較高、效率較低的其他方式保護本國的資源和環境。同時,卻對本國稀土資源封而不采,隻約束别國,不約束自己。
2015年1月,國家取消了出口配額管理。
盡管中國不能拒絕執行,但稀土産業的亂象必須整治,産業秩序必須規範。
最近幾年,相關部門加大監管力度,嚴控黑稀土流通,保護和合理開發優勢礦産資源。
就在去年10月,自然資源部、工信部等八部門發布《關于組織開展稀土行業秩序整頓專項督查的通知》,高壓打擊稀土違法違規行為,重拳整治行業秩序。
與此同時,2017年底,我國正式開放稀土進口。
數據顯示,2018年我國進口混合碳酸稀土28846噸,進口氧化稀土8876噸,成為世界最大稀土進口國。
這是一個好的開始。
拓展高端應用,讓稀土不再“金子賣白菜價”
作為一種戰略資源,稀土産業對中國來說具有特殊意義。經過幾十年發展,中國稀土産業累積了一定技術實力,在生産水平上有了長足進步。
張安文向《中國經濟周刊》記者介紹,近年來,稀土産業發展有很多的進展,在資源管理上進步很大,在打擊黑色産業鍊、非法開采、亂采、亂挖、盜采等行為得到了遏制。在環保治理方面也有了長足的進展,從礦山開采企業、冶煉分離企業和綜合回收利用都能達環保标準和規定的要求。
他向記者表示,近年來,随着澳大利亞、馬來西亞、緬甸、越南、美國等多個國家都有了一些生産,世界稀土供應在逐漸走向多元化的供應格局。如今,我國對世界市場稀土原料供應份額的比例在逐漸下降。而在稀土的開采和提煉環節,中國已經積累了相當大的優勢,大量的稀土原料可以在國内進行深加工,以更高的附加值進行出口。
張安文說,“從過去的出口原材料,到現在的出口稀土功能材料,稀土産業鍊逐漸在向下延伸。如稀土永磁材料用于工業電機、各種大型機械設備、高鐵稀土永磁電機等等。”
招商證券有色金屬首席分析師劉文平向《中國經濟周刊》記者介紹,稀土經曆多年發展,已形成了相對穩定的“圈子”:采選—貿易—分離—貿易—深加工—貿易—終端客戶。
他告訴記者,由于許多國家需要将稀土半成品出口到中國再進行精煉,在這些環節,中國積累了相當大的優勢。
張安文直言,從整個行業看,我國稀土行業在采選、冶煉分離技術、環保治理方面是整體領先的,可以說是處于“領跑”水平。而在高新技術材料如永磁、儲氫、發光等方面也在不斷突破,有些技術也在領跑。而在稀土的功能材料系統的高端應用上,則還需進一步加大基礎研究,比如在元器件、傳感器、特種電機等方面需要擁有自己的原創技術。
說到底,擁有科技創新的優勢,才能成為真正的赢家。
劉文平亦認為,大力發展稀土高端應用,構建高附加值的後端産業鍊,将為稀土行業發展注入新動能。
《稀土行業發展規劃(2016-2020年)》提出,到2020年,我國主要稀土功能材料産量要達到年均增長15%以上,中高端稀土功能材料占比顯著提升,中國将跻身全球稀土技術和産業強國行列。
不難想象,随着戰略新興産業的發展,稀土的需求将會愈加強烈,這正是稀土行業發展的重要契機。
Nadir toprakların uygulama olasılıklarından bahseden Zhang Anwen, nadir toprak kalıcı mıknatısları, nadir toprak parlaklığı ve nadir toprak katalizi gibi malzemelerin yüksek teknoloji endüstrilerinde ve gelişmiş imalat endüstrilerinde yaygın olarak kullanıldığını tanıttı. Uygulama olanakları yeni enerji, yeni enerji araçları, yeni nesil bilgi teknolojisi, robotik, havacılık ve endüstriyel motorlarda umut vadediyor.
"Nadir toprakların ötesine bakmalıyız ve nadir topraklara bakmalıyız. Nadir toprakları geliştirme çabası, nadir toprakların ötesindedir." Zhang Anwen, nadir toprak endüstrisinin gelişimi için iyi bir yumuşak ve sert ortamın yaratılması gerektiğini vurguladı, yani, dinamik mekanizmalar ve sistemler, etkili politikalar ve yönetim önlemleri, yatırım ve finansman, Garanti vb. Endüstrinin aşağı akış uygulamaları iyi geliştirilirse, nadir topraklar daha fazla geliştirme alanına ve uygulama aşamasına sahip olacaktır. "Nadir toprak, ülkenin gelişmiş imalat sanayisinin gelişmesinde kendi gelişimini sağlamalıdır."
Editör: Guo Fang
İnceleme: Zhang Wei

分享到: 更多

Copyright @ 2004-2014 Cyc Magnet Industry Co.,Ltd All Right Reserved